Назад к дереву раздела

Захисти себе від ВІЛ/СНІДу

Захисти себе від ВІЛ/СНІДу

            1 грудня у всьому світі щорічно відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей День став одним з найважливіших міжнародних днів, пов’язаних з питаннями охорони здоров’я та однією з ключових можливостей підвищення інформованості та можливості відзначити  такі досягнення як розширення доступу до лікування та заходів з профілактики.

         ВІЛ залишається однією з основних проблем глобальної охорони громадського здоров’я: на сьогоднішній день він забрав понад 35 мільйонів людських життів. У 2015 році в світі кількість людей, що живуть з ВІЛ, становила 36,7 мільйона.

         З 2010 року щорічна кількість нових випадків зараження ВІЛ серед дорослих у всьому світі залишається постійною і становить близько 1,9 млн. осіб.

         Питання протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров'я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов'язань.

За оцінкою ВООЗ  Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральній Європи та Східної Азії. Аналіз ситуації з ВІЛ/СНІДу свідчить про те, що контроль за епідемією здійснюється не в повній мірі: лише кожна друга ВІЛ-інфікована особа знає про свій позитивний статус і звертається до медичного закладу; не зменшується частка дітей з вродженою ВІЛ-інфекцією. Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення людей, які живуть з ВІЛ, за медичною допомогою, а відтак пізнє виявлення СНІДу та поєднаних форм ВІЛ/Туберкульоз, що обумовлює високий рівень смертності серед хворих.

В районі станом на 01.11.2016 р. перебувало  на обліку 103 ВІЛ-інфікованих осіб та 27 хворих на СНІД.

 

СТІЙКІСТЬ ВІРУСУ В НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ

      У зовнішньому середовищі ВІЛ не стійкий: при температурі 56 °С він гине за 30 хвилин, при кип'ятінні - миттєво. Швидко гине при використанні дезінфікуючих засобів, під впливом 20% етанолу, ефіру, ацетону, 0,2% гіпохлориту натрію, 1% глютаральдегіду.

      Стійкий до іонізуючої радіації, ультрафіолетового опромінення.

      В крові, призначеній для переливання, вірус проживає роки, а в замороженій    

    сироватці його активність зберігається до 10 років.

ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ ВІЛ

   Статевий (при гомосексуальних і гетеросексуальних контактах).

   Парентеральний (при переливанні крові та її компонентів, а також при ін'єкціях).

У споживачів ін'єкційних наркотиків - під час спільного використання шприців і голок ризик зараження ВІЛ підвищений. Також високий ризик під час процедури переливання крові або її компонентів.

   Вертикальний (від матері дитині у внутрішньоутробному періоді, під час пологів або при грудному годуванні)

ВІЛ має здатність проникати через плаценту, тому зараження плоду може трапитися в період вагітності, або при пологах. Величина ризику залежить від рівня організації медичного спостереження та лікування жінки на стадії вагітності, медичних показань матері та стадії ВІЛ.

     Існує реальний ризик передачі інфекції під час грудного вигодовування. Якщо мати ВІЛ-інфікована, грудне вигодовування протипоказано.

    

    В районі серед ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД статевий шлях зараження зареєстрований в 67, парентеральний  60, вертикальний – в 3 випадках.

НЕМОЖЛИВО ЗАРАЗИТИСЬ ВІЛ

 

    Передача ВІЛ-інфекції контактно-побутовим шляхом, а також при укусах  комах за більш ніж двадцятип'ятирічну історію вивчення ВІЛ-інфекції не  зареєстрована.

    Переконливих доказів передачі ВІЛ зі слиною також немає - не  зареєстровано жодного достовірного випадку зараження ВІЛ при поцілунках або випадковому попаданні слини на шкіру і слизові.

     Хоча ВІЛ може бути присутнім практично у всіх біологічних рідинах, даних, що підтверджують передачу вірусу зі сльозами, потом або сечею, немає.

 

 

 

УНИКНУТИ ЗАРАЖЕННЯ ВІЛ МОЖНА ЗА ДОПОМОГОЮ:

                наявності постійного статевого партнера;

                уникнення випадкових статевих зв'язків (при будь-яких випадкових статевих контактах необхідно використовувати презерватив). Це убереже не тільки від ВІЛ, але також і від інфекцій, що передаються статевим шляхом, гепатитів В і С;

                використання індивідуальних шприців, голок, якщо людина є споживачем ін'єкційних наркотиків.

        Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов'язкове використання при статевих контактах засобів індивідуального захисту - презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров'я забезпечить захист від СНІДу.